Polskie Towarzystwo Powozowe

ptp.zarzad@gmail.com

     

 

Podziel się na mediach społecznościowych

Film z IV Międzynarodowego Konkursu Tradycyjnego Powożenia  Książ 2016

 

Zapraszamy do obejrzenia Galerii zdjęć z Konkursu.

 

Wyniki  

IV Międzynarodowego Konkursu Tradycyjnego Powożenia w Książu

 

Wyniki próby A - prezentacja

Wyniki próby B - Teren

Klasyfikacja po Prezentacji i Terenie

Wyniki próby C - Kegle

 

_____________________________


_____________________________

 

 

Zapraszamy na IV MKTP Książ (23-24 lipca 2016).


Bardzo miło nam poinformować, że tegoroczny Konkurs odbędzie się pod honorowym patronatem

Ministra Edukacji Narodowej.

Drugą interesującą wiadomością jest to, że gościem specjalnym Konkursu będzie znany aktor Karol Strasburger. Być może obejrzymy go również w roli powożącego.

Dotychczasowe Konkursy odbywały się w powtarzającym się schemacie próby terenowej. Tegoroczna trasa będzie zmieniona, a fragmentem jej będzie przejazd przez rynek, położnego w sąsiedztwie parku, miasta Świebodzice.

Wjazd do Świebodzic będzie prowadził przez północną bramę parku i przebiegał trasą, którą przez setki lat pokonywały zaprzęgi poruszające się między miastem a zamkiem.

Przypominamy o wysyłaniu zgłoszeń zaprzęgów oraz rezerwacji miejsc na sobotnim bankiecie.

P.S. Piątkowy Wieczór Narodów odbędzie się w takiej samej formule jak w roku ubiegłym.

 

Formularz zgłoszeniowy na IV Międzynarodowy Konkurs w Książu

 

Karta opisu pojazdu

 

 

Something for you

 

Something for you

 

 

_____________________________


_____________________________

 

 

_____________________________


_____________________________

 

TRZY UDANE WYSTĘPY JACKA JANTONIA W KONKURSACH TRADYCYJNEGO POWOŻENIA W EUROPIE

 


   Pierwszym z nich był włoski konkurs w Villa Manin niedaleko Udine w którym wystartowały 34 zaprzęgi (14 singli, 14 par, 1 trójka i 5 czwórek) z Włoch, Szwajcarii, Holandii i Polski. Wszystkie trzy konkurencje a więc prezentacja, próba maratonowa i zręczność powożenia odbyły się jednego dnia  tj. 12.06.2016 roku w przepięknej scenerii pałacu ostatniego doży weneckiego Ludwika Manina otoczonej wszechobecnymi winnicami. Nasz reprezentant zajął tam czwarte miejsce. Sędzią głównym konkursu był Christian baron de Langlade z Francji znany z konkursów w Książu i w Koszęcinie, a towarzyszyli mu Rainhold Trapp z Niemiec i Ivo Baldisseri z Włoch.

  Drugim konkursem był konkurs rozegrany również we Włoszech na terenie kompleksu pałacowego i w ogrodach królewskich La Venaria Reale w Turynie skąd rozciągał się zapierający dech w piersiach widok na Alpy. W konkursie wzięło udział 30 ekwpaży (12 singli, 14 par i 4 czwórki) z Włoch, Szwajcarii, Belgii, Słowenii i Polski. Konkurs został podzielony na dwa dni, w pierwszym dniu tj. 18.06.2016 odbyła się prezentacja, a następnego dnia próba maratonowa i zręczność powożenia. Tym razem nasz zawodnik zajął medalową drugą pozycję. Sędzią głównym konkursu był również Christian baron de Langlade, pozostali dwaj sędziowie to Rajmundo Coral Rubiales z Hiszpanii znany z Koszęcina i znów Rainhold Trapp.

  Na zakończenie swojego europejskiego tournée Jacek Jantoń wystartował w konkursie w Niemczech na południe od Monachium w malowniczej miejscowości Bernried położonej nad jeziorem Starnbergersee. W konkursie tym uczestniczyło 30 zaprzęgów (12 singli, 14 par i 4 czwórki) z Niemiec, Włoch, Szwajcarii i Polski. Podobnie jak w pierwszym konkursie wszystkie trzy konkurencje zostały rozegrane jednego dnia tj.25.06.2016. Reprezentant biało-czerwonych w konkursie tym zwyciężył i to zarówno w kategorii zaprzęgów parokonnych jak i w klasyfikacji generalnej. Pikanterii dodaje tu fakt, że zostawił za sobą czterech Szwajcarów a więc reprezentantów kraju, który tego dnia poniósł porażkę w starciu z reprezentacją Polski w innej najbardziej popularnej dyscyplinie sportu. W konkursie w Bernried sędziował Christian baron de Langlade oraz Prof. Giuseppe del Grande z Włoch i Hartmut Huber z Niemiec znany z konkursów w Książu.

  Dobre lokaty we wszystkich trzech konkursach nasz reprezentant w głównej mierze zawdzięcza parze karych wałachów: 9-letniemu Inblanco szlachetnej półkrwi i 4-letniemu Adenderowi rasy śląskiej zaprzężonym do ponad 100-letniego Siamesen Phaetona firmy Mortiz Hermann z Drezna.

Najbliższe starty to 23-24.07.2016 KSIĄŻ i 06-07.08 KOSZĘCIN.

 

_____________________________


_____________________________

 

XX Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia Cuts

     W tym roku Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia w Cuts (Francja) odbył się już po raz 20. Jest to bez wątpienia najbardziej prestiżowa i najliczniej obsadzona impreza tej kategorii w Europie. Tym razem ta niewielka, urokliwa i malowniczo położona miejscowość gościła rekordową ilość 81 zaprzęgów z 10 państw.

    Konkursy tradycyjnego powożenia, to w pewnym sensie powrót do korzeni sportowego powożenia zaprzęgami konnymi. Bardzo duże znaczenie w ostatecznej klasyfikacji ma prezentacja zaprzęgu, czyli zgodny ze stylem dobór uprzęży, koni, pojazdu, akcesoriów, ubiorów powożącego, luzaków i osób towarzyszących.

 Kluczowym wyzwaniem jest zaprezentowanie oryginalnego, zabytkowego pojazdu. Zabytkowego, czyli wyprodukowanego przed 1945 rokiem. Ewentualna renowacja, która bardzo często jest niezbędna, powinna być przeprowadzona z zachowaniem jak największej ilości oryginalnej substancji. W pierwszym konkursie tzw. prezentacji trzech niezależnych sędziów, w trzech oddalonych od siebie punktach ocenia wyżej wymienione elementy oraz wrażenie ogólne całego zaprzęgu.

   Nie mniej ważne są umiejętności powożącego i choć zadania terenowe są dalekie od współczesnych wymagań sportowych, wcale nie zawsze są łatwe, zważywszy, że wszystkie należy wykonać powożąc bez używania hamulców, co sprawia, że przygotowanie koni (reakcja na głos i działanie ręki) ma niebagatelne znaczenie. Ostatnią próbą jest tzw. zręczność powożenia, odbywająca się na podobnych zasadach, co konkursy FEI, z tym że …. za używanie hamulca w trakcie przejazdu dodawane są punkty karne.

    Jubileuszowy konkurs w Cuts był dla naszych zawodników szczęśliwy, Polska odniosła sukces, który z całą pewnością można nazwać historycznym. Po raz pierwszy w europejskiej Mekce dyscypliny - Cuts - zagrano mazurka Dąbrowskiego. Polak wygrał jedną z mocniej obsadzonych i trudniejszych kategorii konkursu.  Zwycięzcą wśród tandemów, bo o nich mowa,  został Ireneusz Kozłowski, który od czterech lat jest dyrektorem Międzynarodowego Konkursu Tradycyjnego Powożenia na zamku Książ. Warto wspomnieć, że w klasyfikacji generalnej zaprzęg tego zawodnika znalazł się na trzecim miejscu.

    Po raz pierwszy na starcie w Cuts pojawiła się tak liczna grupa zawodników z Polski, którzy bardzo pozytywnie zaznaczyli obecność naszego kraju w tej prestiżowej imprezie. W kategorii zaprzęgów czterokonnych 5 miejsce zajął Jacek Jantoń, a w zaprzęgach jednokonnych świetnie spisał się Michał Nowaczyk, zajmując 3 miejsce. W tej kategorii wystąpili również Marek Doruch i Karolina Kubańska, zajmując kolejno 16 i 17 miejsce.

    Piękno tej dyscypliny można podziwiać w galerii zdjęć Karola Rzeczyckiego (zdjęcia dostępce w zakładce "Galeria"), a na żywo  podczas IV Międzynarodowego Konkursu Tradycyjnego Powożenia na zamku Książ w dniach 23-24 lipca tego roku.

 

 Organizator, czyli Polskie Towarzystwo Powozowe zaprasza!

 

 

_____________________________


_____________________________

 

  JUBILEUSZOWY KONKURS W CUTS

 

    Bez wątpienia największym wydarzeniem tego sezonu w Europie, dotyczącym Tradycyjnego Powożenia jest dwudziesty konkurs we francuskim Cuts (21-22 maja). Jest organizowany przez Państwa  Antoinette i Christiana de Langlade konsekwentnie w  w/w miesiącu każdego roku. Można zaryzykować twierdzenie , że są to nieoficjalne Mistrzostwa Świata w tej kategorii powożenia. Już sama ilość zaprzęgów ( zgłoszonych 81)  świadczy o randze wydarzenia, nie wspominając o wyśmienitej jakości przyjeżdżających tam ekwipaży. Obecność polskich zaprzęgów w Cuts do tej pory była sporadyczna i oscylowała wokół jednego lud dwóch,  natomiast w tegorocznym, jubileuszowym konkursie, weźmie ich udział  . . . aż pięć.

Trzy zaprzęgi jednokonne: Karoliny Kubańska, Michała Nowaczyka i Marka Dorucha. Czwórka Jacka Jantonia, oraz tandem piszącego te słowa.

Taka frekwencja naszej reprezentacji  wynika nie tylko z prestiżu wydarzenia, ale również z faktu, że „ruch” tradycyjnego powożenia bardzo dobrze przyjął się na polskim gruncie.

Mamy w chwili obecnej  ponad dwadzieścia zaprzęgów, których poziom z roku na rok, jest coraz lepszy.

Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia w Książu, oraz szkolenia i sesje tematyczne organizowane przez Polskie Towarzystwo Powozowe  stwarzają możliwości poznania specyfiki tej pięknej dyscypliny bez konieczności wypraw na konkursy w odległych częściach Europy.

 

Ireneusz Kozłowski

 

 

 

_____________________________


_____________________________

 

Wiadomość z ostatniej chwili!


Mamy pierwszego zawodnika zgłoszonego na IV MKTP Książ 23-24 lipca 2016 . 

Jest nim gość z Niemiec: Wolf-Eduard Niemann .

Witamy :)

Foto. Karol Rzeczycki.

 

_____________________________

 

_____________________________

 

 P.S. Zapraszamy do galerii zdjęć z poprzednich Konkursów.

 

_____________________________

 

 

 

_____________________________

 

 

W związku z dużą ilością zgłoszonych uczestników na sesję jesienną PTP, jesteśmy zmuszeni z dniem dzisiejszym (06.10.2015r.) zamknąć listę.

 

 

  

_____________________________

 

 

 

_____________________________

 

 

 

 

Lista startowa do Konkursu Prezentacji w dniu 18.07.2015r.

 

Dwudziestu jeden zawodników, czterdzieści cztery konie i pięć kategorii zaprzęgów to jest to z czym się spotkamy na tegorocznym Konkursie.

Z powodów prognoz meteorologicznych uległa zmianie godzina rozpoczęcia Konkursu na godz.12.00.

W jutrzejszej próbie terenowej zawodnicy będą mieli do pokonania pięć przeszkód. 

Komisję sędziowską stanowi bardzo doświadczony zespół.

Sędzią głównym jest stały gość naszych Konkursów Harmuth Huber,

towarzyszą mu Bruno Kellinghusen i prof. Giuseppe del Grande.

Sędzią rezerwowym jest Andrzej Novak-Zempliński.

 

 

Formularz zgłoszeniowy na Konkurs 

 

Karta opisu pojazdu


Wypełnione formularze prosimy wysłać na adres: ptp.zarzad@gmail.com

Dodatkowe informacje i pytania: Ireneusz Kozłowski, tel. (+48) 604 789 199

 

Link do filmu z II Międzynarodowego Konkursu Tradycyjnego Powożenia - Książ 2014:

https://www.youtube.com/watch?v=LdslCn4UXUs

 

 

 

_____________________________

 

 

 

_____________________________

 

 

 

PTP na turnieju w Polo Club Żurawno

    W Żurawnie, położonym w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego, zgromadzili się najlepsi zawodnicy polo z całej Polski. Zwycięzca turnieju otrzymał Puchar ufundowany i wręczony osobiście przez córkę Generała Władysława Andersa, Panią Annę Marię Anders. Dochód z turnieju został przekazany Fundacji im. Generała Władysława Andersa, której celem jest pomoc dla polskiej młodzieży na Wschodzie, wnuków i prawnuków żołnierzy Armii Andersa oraz zesłanych tam Sybiraków.

    Polskie Towarzystwo Powozowe zorganizowało na tę okoliczność pokaz, którego celem była m. in. promocja III Międzynarodowego Konkursu Tradycyjnego Powożenia - Książ 18-19 lipca 2015.  Komentatorem pokazu był Prezes PTP, Andrzej Novak - Zempliński.
 
 
Autorem zdjęć jest Arkadiusz Piotrowski.
 
Roman Kusz.
W powozie Anna Maria Anders.
 
 

Hubert Cytowski z córką Igą i bratem Pawłem.
 
 

Robert Piotrowski.
 
 

Wojciech i Małgorzata Piotrowscy.
 
 

Ireneusz Kozłowski.
 

 

 

_____________________________

 

 

 

_____________________________

 

 

 Serdecznie zapraszamy !

 

 Koszt uczestnictwa:

- 400zł 

- 350zł dla członków PTP

Cena obejmuje nocleg, wyżywienie oraz zajęcia.

 

 

 _____________________________


_____________________________

  

WALNE ZGROMADZENIE AIAT -  Lizbona 2015

W dniach 14-15 lutego odbył się w Lizbonie doroczny miting  AIAT w którym wzięło udział 56 przedstawicieli z 12 państw. Od roku 2015 nowymi członkami AIAT stały się: Polska, Dania i Wielka Brytania. Nasz kraj reprezentowali Andrzej Novak - Zempliński, Krzysztof Szuster, Tadeusz Kołacz, Irek Kozłowski z małżonką.

Portugalia posiada największy na świecie zbiór pojazdów z XVIII wieku, tak więc spotkanie stało się okazją do zobaczenia dwóch wspaniałych kolekcji należących do Narodowego Muzeum Powozów. Pierwsza złożona z 77 pojazdów mieści się w Villa Vicosa, dawnej rezydencji rodu Braganca, odległej o 1,5 godz. drogi od Lizbony, druga - główna kolekcja w dawnej królewskiej ujeżdżalni w samej Lizbonie.

 

 

 

Pierwszego dnia wieczorem zostaliśmy zaproszeni przez panią Silvanę Bessone kurator Narodowego Muzeum Powozów na uroczystą kolację właśnie w tej historycznej ujeżdżalni. Stoły zostały rozstawione pośród najpiękniejszych królewskich karet, a ciekawe rozmowy toczyły się przy akompaniamencie kwartetu smyczkowego.

 

Drugi dzień w pierwszej części stanowiły obrady AIAT. Prezydent AIAT baron Christian de Langlade złożył roczne sprawozdanie, omówione zostały obowiązujące w konkursach tradycyjnego powożenia w roku 2015 przepisy, kalendarz imprez oraz zagadnienia istotne dla delegatów technicznych.

W drugiej części niedzieli mieliśmy okazję zwiedzenia nowego, betonowego budynku do którego w maju zostanie przeniesiona cała  kolekcja karet, gdyż uznano, że piękna zabytkowa ujeżdżalnia będzie bardziej przydatna do organizowanych przez polityków bankietów niż do eksponowania pojazdów konnych.

Podsumowując należy podkreślić znakomitą atmosferę i wzajemną życzliwość zagranicznych uczestników spotkania oraz  olbrzymie zaangażowanie organizacyjne członków APA – sekcji tradycji Portugalskiego Związku Powożenia.

Za rok doroczny miting AIAT odbędzie się w Sewilli.

Tadeusz Kołacz

 

 

_____________________________


_____________________________


MIĘDZYNARODOWA SESJA NAUKOWA „SCHUSTALA-NESSELSDORF”  W ŁAŃCUCIE I DOROCZNE ZEBRANIE CZŁONKÓW PTP W ALBIGOWEJ,

2-4 Października 2014

 

      W ocenie wielu uczestników tegoroczne łańcuckie spotkanie uznane zostało za najlepsze z dotychczas organizowanych przez nasze środowisko, a stało się to na pewno za przyczyną pełnego zaangażowania się głównego partnera przedsięwzięcia – Muzeum Zamku w Łańcucie. W tym miejscu wypada złożyć szczególne podziękowanie Panu Dyrektorowi Witowi Karolowi Wojtowiczowi i Pani Aldonie Cholewiance-Kruszyńskiej oraz pracownikom zamku za istotny wkład organizacyjny i merytoryczny w realizację sesji oraz gościnność i wszelkie dodatkowe atrakcje. Zgodnie ze wieloletnią tradycją naszych spotkań, sesja rozpoczęła się nieformalnym spotkaniem klubowym podczas kolacji w Restauracji „Zamkowa” w dniu 2.X. Nasz inauguracyjny wieczór uświetniła wystawa fotogramów z archiwum firmy Schustala-Nesselsdorf, które przekazał Pani Dr. Teresie Fabijańskiej-Żurawskiej Pan Jiři Tichanek, autor monografii „Kočáry Schustala – Kopřivnice” w czasie pobytu w Łańcucie. Bardzo dziękujemy Pani Doktor za przygotowanie tej ekspozycji i możliwość bliskiego kontaktu z tym zasobem ikonograficznym.

      Część naukowa sesji została zaprezentowana w Sali Balowej Kasyna Urzędniczego w Łańcucie a jej oprawę stanowiła wystawa mega-fotogramów prezentujących pojazdy Schustali za zbiorów Wozowni Łańcuckiej oraz multimedialne obrotowe prezentacje tych pojazdów wraz z detalami na dużych monitorach TV. Należą się wielkie brawa Zamkowi za koncepcję i realizację tej wystawy, która okazała się sporym zaskoczeniem dla uczestników sesji.

      Pierwszą prezentacją był referat Pani Aldony Cholewianki- Kruszyńskiej, „Polscy Klienci Schustali”, jak zwykle nienagannie przygotowany od strony merytorycznej, źródłowej i ilustracyjnej. Jako drugi wystąpił wielokrotny gość naszych spotkań powozowych, Pan Eduard J. Belser ze Szwajcarii ze znakomicie przygotowaną multimedialnie prezentacją - „Schustala, Spyker, Geissberger, trzy przykłady przemysłowej produkcji powozów w Europie – sukcesy i porażki”. Świetnie spisał się przy tej okazji pan Daniel Reniszewski z Muzeum Zamku w Łańcucie w charakterze tłumacza z języka niemieckiego. Dużymi brawami został nagrodzony referat Tadeusza Kołacza „ Model biznesowy firmy Schustala & Co.”, szczególnie za żywy i klarowny sposób prezentacji oraz profesjonalne ujęcie tematu. Prezentacje kończył mój referat „Pojazdy firmy Schustala-Nesselsdorf w zbiorach polskich”, jeszcze jako materiał roboczy, który wymaga dalszej kwerendy oraz ustaleń i uzupełnień. Niestety nie dopisała strona czeska, mimo moich wielokrotnych zaproszeń kierowanych do Pana Jiři Tichanka i dyrekcji Muzeum Tatry w Kopřivnicach. Myślę jednak, że zebrany materiał sesji po odpowiednim przygotowaniu, wart jest publikacji drukowanej.

     W sesji uczestniczyło około 40 osób, w tej liczbie również pracownicy Muzeum Zamku w Łańcucie oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie. Otwarcie sesji zaszczycił też Starosta Łańcucki, Pan Adam Krzysztoń. Natomiast dopiero teraz ogłaszam, że Patronat Honorowy nad sesją przyjął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pan Piotr Żuchowski – Generalny Konserwator Zabytków. W dniu otwarcia sesji jeszcze nie byłem o tym poinformowany, mimo że pismo w sprawie przyjęcia patronatu skierowałem do MKiDN dwa miesiące przed terminem sesji – pozostawiam to bez komentarzy.

     Popołudniowa część sesji poświęcona była indywidualnym zajęciom studialnym w stajniach i wozowniach zamkowych i zakończyła się wieczornym bankietem w Sieni Zamkowej oraz prezentacją w Gabinecie Ordynata filmu „Inwentorium śladów”- reż. Stephen i Timothy Quay, 2009 r. z muzyką Krzysztofa Pendereckiego.

    Na doroczne spotkanie członków PTP w sobotę 4.X. zaprosił nas do Albigowej Pan  Antoni Dziugieł. Przy tej okazji uczestnicy spotkania mogli zobaczyć rocznicową wystawę pamiątek Wielkiej Wojny przygotowaną przez Pana Pawła Fangora oraz lokalny zbiór pojazdów konnych i pamiątki związane z hodowlą koni w Albigowej za Potockich i w okresie powojennym.

Spotkanie w pięknej sali bankietowej poświęcone było sprawom stowarzyszenia, relacjom z wydarzeń tegorocznych oraz planom przyszłej działalności i zakończyło się wspólnym obiadem. Serdeczne podziękowania kieruję do kolegów Antoniego Dziugieła i Pawła Fangora za przygotowanie spotkania i godną oprawę oraz dobroci stołu.

 

                                                                                                                                                                       Andrzej Novák-Zempliński 

 


 

_____________________________


_____________________________

 

 

Serdecznie zachęcamy do lektury najnowszego numeru kwartalnika "Hodowca i Jeździec" z relacją z II Międzynarodowego Konkursu Tradycyjnego Powożenia w Książu.

 

 

_____________________________


_____________________________

 

 

  

II  MIEJSCE JACKA JANTONIA W KTP W LISSAGO

 

 

    Kolejny udany start w Konkursach Tradycyjnego Powożenia odnotował Jacek Jantoń uczestnicząc jako jedyny przedstawiciel Polski w konkursie w Lissago niedaleko Mediolanu, który odbył się w dniach 4-5 10 2014 roku na terenie nowoczesnego ośrodka jeździeckiego Borgo di Mustonate będącego częścią zabytkowej wioski turystycznej odrestaurowanej przez lokalnego producenta grappy Francesco Aletti Montano. Nasz reprezentant w swojej kategorii z wynikiem 30,58 punktu zajął II miejsce tracąc do zwycięzcy zaledwie 1,08 punktu. Podobnie jak w poprzednim konkursie w Celle w sierpniu br. Jacek Jantoń powoził parą 5-letnich wałachów śląskich Brando i Lator zaprzęgniętych do ponad stuletniego pojazdu Siamesen Phaeton odrestaurowanego w tym roku przez Firmę Marka Dorucha z Niemczy.

 

    Konkursy tradycyjnego powożenia składają się z trzech konkurencji. Pierwsza z nich to prezentacja, podczas której sędziowie oceniają powozy, konie, uprzęże, stroje powożących i pasażerów oraz zgodność ze stylem i prezentowaną epoką. Druga konkurencja to 15-sto kilometrowy przejazd w terenie z pokonaniem 5-ciu przeszkód, mających na celu zaprezentowanie umiejętności koni i powożących. Trzecia to zręczność powożenia, praktycznie identyczna jak w klasycznych zawodach zaprzęgowych.

 

    Konkurs w Lissago był niezwykle wymagający, szczególnie konkurencja terenowa wiodąca częściowo górskimi szlakami była dużym wyzwaniem dla koni i uczestników powożących zabytkowymi, najczęściej nieposiadającymi hamulców pojazdami. Jednak reprezentant biało-czerwonych, który uczestniczył już w najbardziej prestiżowych konkursach w Cuts we Francji, w Celle w Niemczech oraz w obu edycjach Konkursu Tradycyjnego Powożenia w Książu po dwóch konkurencjach zajmował I miejsce.

 

W KTP w Lissago wzięło udział 39 zaprzęgów.

 

    Spora publiczność, która przybyła aby podziwiać uczestników konkursu, mogła chociaż na chwilę przenieść się do epoki, w której na ulicach królowały przepiękne ekwipaże i można było spotkać panie oraz panów w wytwornych strojach. Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia to niewątpliwie impreza, która dostarcza widzom i uczestnikom niezapomnianych wrażeń i doznań estetycznych.

 

  

 

Marek Doruch   

Polskie Towarzystwo Powozowe

 

 

_______________________________________     

  

 MIĘDZYNARODOWA  SESJA NAUKOWA

„SCHUSTALA – NESSELSDORF”

 ŁAŃCUT,  3-4  PAŹDZIERNIKA  2014

 

       Muzeum Zamek w Łańcucie z Polskim Towarzystwem Powozowym organizuje pierwszą o zasięgu międzynarodowym sesję, poświęconą działalności renomowanej firmy powozowej Schustala i jej następców, posiadającej fabryki w Koprzywnicach na Morawach (Kopřivnice, Nesselsdorf in Mähren) i Raciborzu na Dolnym Śląsku oraz filie i kantory w Wiedniu, Berlinie, Pradze, Wrocławiu, Lwowie, Czerniowcach i Kijowie, dla której naturalnym rynkiem zbytu były również tereny Polski. Rodzina Potockich z Łańcuta, jak również inne gałęzie tej rodziny były poważnymi klientami tej firmy, stąd w zbiorach łańcuckiej wozowni znajdują się aż 23 wyśmienite pojazdy reprezentujące najwyższy kunszt wykonawczy. Taką liczbą i jakością pojazdów nie może poszczycić się rodzime Muzeum Schustali na Morawach. Z racji historycznych polskich relacji tej firmy, jej produkty cieszą się szczególnym zainteresowaniem polskich kolekcjonerów i w prywatnych zbiorach w Polsce znajdujemy pewną liczbę tych pojazdów, dlatego mam nadzieję, że planowana sesja spotka się ze szczególnym zainteresowaniem.

                                                                                                                              

                                                                                                                               Andrzej Novák-Zempliński

                                                                                                                                         Prezes PTP

  PROGRAM SESJI:

Czwartek, 2. X.

   Po południu przyjazd uczestników, zakwaterowanie.

   Wspólna kolacja w Restauracji Zamkowej – godz. 19-ta

 

   Piątek, 3.X.

   Hotel Zamkowy – śniadanie

   Godz. 10.00 – Część referatowa Sesji – Sala Balowa Kasyna Urzędniczego

-       Aldona Cholewianka-Kruszyńska, Muzeum Zamek w Łańcucie – Polscy klienci  Schustali

-       Eduard J. Belser, Muzeum w Bazylei- Szwajcaria – Schustala, Spyker i Geissberger,

                  trzy przykłady przemysłowej produkcji powozów w Europie – sukcesy i porażki

-       Jiři Tichánek lub przedstawiciel czeskiego Muzeum Tatry – Najnowsze badania nad dziejami firmy z Koprzywnicy

-       Tadeusz Kołacz, Muzeum w Galowicach – Model biznesowy firmy Schustala & Co.

-       Andrzej Novák-Zempliński, Tułowice Dwór  – Pojazdy firmy Schustala-Nesselsdorf w zbiorach polskich -                       sygnatury firmy i próba ustalenia chronologii cech produkcyjnych

-       Dyskusja nad referatami

                  Części referatowej będzie towarzyszyć wystawa multimedialna prezentująca pojazdy

                  firmy Schustala ze zbiorów Muzeum Zamku w Łańcucie

 

   Godz. 14.00 – 15. 00  Obiad w Restauracji Zamkowej

   Godz. 15.00 – Część studialna Sesji w Wozowni Zamkowej poświęcona głównie pojazdom

                           firmy Schustala-Nesselsdorf po rodzinie Potockich

   Godz. !9.00 -  Bankiet w Sieni Zamkowej – szwedzki stół

                           Po kolacji Teatrzyk Ks. Lubomirskiej – „Inwentorium śladów”, film z 2009 roku,      

                           reżyseria; Bracia Stephen i Timothy Quay

,

   Sobota. 4.X.

   Śniadanie pożegnalne w Restauracji Zamkowej.

   Godz. 10.00 – Doroczne zebranie członków PTP w Albigowej.

 

KOSZT UCZESTNICTWA:

80 zł - dla członków Polskiego Towarzystwa Powozowego, którzy opłacili roczną składkę

100 zł - opłata za udział w sesji/ dla osób nienależących do Stowarzyszenia oraz członkó, którzy nie opłacili składki  

60 zł - obiad w Albigowej 

 

Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres ptp.zarzad@gmail.com lub annaskrzypek1990@gmail.com

 

Zapraszamy! 

                                                                         

_____________________________


_____________________________

 

CELLE 2014 -JACEK JANTOŃ W ŚCISŁEJ CZOŁÓWCE

W dniach 16-17 08 2014 roku w niemieckim CELLE odbył się 5-ty Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia. Konkurs w Celle to jedna z najbardziej prestiżowych tego typu imprez na świecie, która przyciąga co roku miłośników koni, zabytkowych powozów oraz tradycyjnego powożenia.  W tegorocznej edycji wzięło udział 45 ekip z ośmiu państw, w tym jedna z Australii. Polskę reprezentował Jacek Jantoń powożący parą koni śląskich Lator i Brando, zaprzęgniętych do zabytkowego powozu Siamesen Phaeton, który przeszedł gruntowną renowację w Zakładzie Marka Dorucha w Niemczy.Pojazd, przy prezentacji, otrzymał u sędziów niemalże maksymalne noty. Naszym reprezentantem był uczestnik obu edycji Międzynarodowego Konkursu Tradycyjnego Powożenia w Książu w lipcu 2013 i w lipcu 2014 roku oraz najbardziej prestiżowego i najstarszego konkursu w Cuts niedaleko Paryża w maju 2014 roku. Konkursy tradycyjnego powożenia składają się z trzech konkurencji. Pierwsza z nich to prezentacja, podczas której sędziowie oceniają powozy, konie, uprzęże, stroje powożących i pasażerów oraz zgodność ze stylem i prezentowaną epoką. Druga konkurencja to 15-sto kilometrowy przejazd w terenie z pokonaniem 5-ciu przeszkód, mających na celu zaprezentowanie umiejętności koni i powożących. Trzecia to zręczność powożenia, praktycznie identyczna jak w klasycznych zawodach zaprzęgowych. 
Konkurs w Celle swą wyjątkowość zawdzięcza malowniczej scenerii zamku Celle jego francuskiego ogrodu i znanej na całym świecie stadniny koni. Wielotysięczna publiczność, która przybywa aby podziwiać uczestników konkursu, może chociaż na te dwa dni przenieść się do epoki, w której na ulicach królowały przepiękne ekwipaże i można było spotkać panie oraz panów w wytwornych strojach. Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia to niewątpliwie impreza, która dostarcza widzom i uczestnikom niezapomnianych wrażeń i doznań estetycznych. 
W 5-tym Międzynarodowym Konkursie Tradycyjnego Powożenia w Celle, w którym uczestniczyło 45 zaprzęgów nasz reprezentant zajął 6 te miejsce.
 
 
 

Marek Doruch   

 

Polskie Towarzystwo Powozowe 

_____________________________


_____________________________

 

Relacja z II Międzynarodowego Konkursu Tradycyjnego Powożenia!

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z Konkursu, zrealizowanej przez TVP Wrocław.

https://www.youtube.com/watch?v=LdslCn4UXUs

 

 

_____________________________


_____________________________


 

 

_____________________________


_____________________________


Barbara Krafftówna  wystartuje w Zawodach !!!

Barbara Krafftówna znakomita aktorka filmowa ,teatralna i kabaretowa  zgłosiła się do II Międzynarodowego Konkursu Tradycyjnego Powożenia w Książu. Przed laty zagrała w filmie pt. „Kłusownik” który był w całości kręcony na zamku w Książu.

W zgłoszeniu napisała  – „ doskonale pamiętam  czasy podróżowania powozami i nie  będę  musiała się charakteryzować, ani specjalnie przebierać, bo wiekowo jestem  zbliżona do zabytkowego powozu  którym wystartuję! „                              

=====================================

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego powołał rzeczoznawców do spraw zabytkowych pojazdów konnych

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego powołał dwóch rzeczoznawców d.s zabytków techniki o specjalności pojazdy konne 

Nominacje otrzymali dr Tadeusz Kołacz założyciel Muzeum Powozów Galowice oraz Andrzej Novák-Zempliński - Prezes Polskiego

Towarzystwa Powozowego. Rzeczoznawca ma prawo do wydawania ocen i opinii na rzecz organów ochrony zabytków, wymiaru

sprawiedliwości, prokuratury, Policji, administracji celnej, Straży Granicznej, kontroli skarbowej, NIK oraz Generalnej Dyrekcji Dróg

Krajowych i Autostrad. Na rzecz osób prywatnych i innych instytucji rzeczoznawca może wydawać opinie w przypadku wpisu obiektu do

rejestru zabytków lub w odniesieniu do obiektów objętych rejestrem.
 ================================================================================================

VILLA MANIN 2014

 

Majestatyczny zespół z Villa Manin znajduje się  w Passanario 20 km od Udine we Włoszech.

Jest jednym z najważniejszych zabytków w regionie Friuli Wenecja Julijska.

Dworek rodziny Manin bogato wyposażony w dzieła największych artystów  włoskich, posiada ponadto ciekawą kolekcję powozów i zbrojownia.

Ogrom przestrzeni w środku zabudowy jak również wokół obiektu, drogi i przejazdy przez winnice sprawia, że zorganizowany tam 8-9 czerwca 2 konkurs Tradycyjnego powożenia zyskał uznanie i gościł 34 zaprzęgi w tym z Włoch, Szwajcarii, Niemiec.

Organizatorzy stanęli na wysokości zadania - stajnia polowa, przy niej plac na ciężarówki, dostęp do wody itd. wszystko około 100 metrów od parkuru.

Kolacja na najwyższym poziomie, doskonała kuchnia włoska za bardzo przystępną cenę.

W niedziele rano rozpoczęcie zawodów, prezentacja zaprzęgów i ich ocena, bezpośrednio po niej trasa, po południu parkur.

Dzięki wysokiej zabudowie kompleksu wszystkie oczekujące zaprzęgi znalazły miejsce w cieniu, co przy tej wyjątkowej temperaturze 30 st miało znaczenie.

Można było podziwiać różnorodność pojazdów i typy zaprzęgów również tych zwykłych regionalnych.

Ciekawe miejsce, dobry dojazd autostradami, warto wziąć pod uwagę to miejsce przy planowaniu startów na przyszły sezon.

 

   Marek Doruch


==============================================================================

 

Polski zaprzęg na Międzynarodowym Konkursie Tradycyjnego Powożenia - CUTS 2014.


W dniach 24-25 maja w malowniczej scenerii francuskiego Zamku w Cuts (80 km na północ od Paryża) należącego do rodziny barona Christiana de Langlade odbył się (osiemnasty już) Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia organizowany przez AIAT (Międzynarodowe Stowarzyszenie Tradycyjnego Powożenia).
W konkursie wzięło udział 66 ekip z 12 państw, 11 państw Europy, w tym jedna z Polski.
Nasze barwy reprezentował Jacek Jantoń powożący w stylu angielskim parą koni śląskich: Lokaj i Forint zaprzężoną do powozu Break de Chasse.
Pierwszego dnia rozgrywany był jeden z trzech konkursów – prezentacja, podczas której sędziowie w trzech oddalonych od siebie punktach oceniali powóz, konie, uprząż, powożącego, wszystkie osoby towarzyszące, jak również ogólną harmonię, jaką powinien tworzyć cały zaprzęg.
Drugiego dnia rozgrywane były dwa pozostałe konkursy.
Próba terenowa polegająca na przejeździe w określonym czasie trasy ok. 15 km wraz z pokonaniem 5 przeszkód mających na celu sprawdzenie umiejętności panowania nad końmi.
Ostatni konkurs, zręczność powożenia, był praktycznie identyczny jak w standardowych zawodach zaprzęgowych. Na zakończenie odbyła się ceremonia dekoracji zwycięzców oraz runda honorowa.
Konkurs w Cuts, to największa i najbardziej prestiżowa tego typu impreza na świecie, od lat gromadzi kilkutysięczną publiczność. Uczestnicy i widzowie mogą za sprawą tego niezwykłego spektaklu, przenieść się w epokę, gdzie na ulicach i drogach królowały szykowne ekwipaże.
Przypominamy, że taki Konkurs, po raz drugi, będzie rozgrywany w Polsce.
W dniach 12-13 lipca tego roku na terenie Zamku Książ, oraz sąsiadującego z nim Stada Ogierów, odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia. Sędzią głównym naszego konkursu będzie, przewodniczący Międzynarodowej Federacji Tradycyjnego Powożenia AIAT, baron Christiana de Langlade.
 

 

Ireneusz Kozłowski

Polskie Towarzystwo Powozowe